Seminář ve sněmovně se věnoval hemofilikům a záchranářům

Ve středu 20. září se konal na půdě poslanecké sněmovny seminář s názvem „Hemofilici pohledem lékařů zachranné služby a urgentních příjmů“. Pacientské organizace se spolu s politiky a záchranáři snažili najít nejlepší způsob, jak pomoct hemofilikům v akutních případech.

Téma záchranné služby a urgetních příjmů trápí zástupce Českého svazu hemofiliků i Hemojunioru dlouhodobě, zlepšit současný systém je cílem obou organizací. Proto uvítali aktivitu Výboru pro zdravotnictví a poděkovali poslankyni Janě Pastuchové, že seminář zaštítila. Během zhruba hodinového povídání zaznělo několik důležitých bodů.

Přestože lékaři ze záchranek tvrdili ve shodě s náměstkem ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že systém je nastavený správně, objevují se případy, které při nesprávném postupu mohou končit tragicky. Marek Slabý, šéf Asociace zdravotnických záchranných složek, uvedl, že pokud se podaří identifikovat zraněného jako hemofilika, funguje transport do nejbližšího hemofilického centra a že i na urgentních přijmech by se měli lékaři o hemofilika postarat.

Ale právě identifikace při nehodách je často problém. Díky iniciativě rodičů z Hemojunioru se vyrábějí speciální návleky na pásy do auta, které však nedávají záchranářům jistotu, že se jedná skutečně o hemofilika – na jeho místě zrovna může sedět jiné dítě. Záchranáři navrhují co nejjednodušší a hlavně unifikovaný způsob označení – například náramkem. Průkazy hemofilika jsou v takovém případě nedostačující, neboť záchranáři zraněné „nešacují“. A kde by měl být srážecí faktor uložen? Nejlépe v chladíci tašce blízko autolékarničky či v tašce opatřené nápisem autolékarnička.

Šéf ústecké záchranky Ilja Deyl vyzval pacienty, aby si při jakémkoliv pochybení ze strany záchranné služby nebo urgentních příjmů, stěžovali. Pokud máte zájem, můžete využít e-mailové schránky info@hemojunior.cz a podělit se o svou zkušenost.

Záchranáři i politici příslibili spolupráci. Ministerstvo zdravotnictví by se postaralo o přípis k metodice, jak pracovat s hemofiliky v záchranné službě a na urgentních příjmech. Mohly by se konat rovněž vzdělávací semináře a je snaha zařadit specifický přístup k hemofilikům také do guidelines urgentů a do vzdělávání na katedře urgentní medicíny, což nabídl MUDr. Petr Kolouch.

Na semináři bohužel kvůli pochybení poslanecké sněmovny nezazněly hlasy hematologů, které by jistě vnesly do problematiky ještě více odbornosti, ale třeba na tuto událost naváže v budoucnu nějaká další. Pacientské organizace se hodlají tématu dál věnovat.

Zvukový záznam ze semináře je k dispozici ZDE.