Magický týden skončil. V Bělči se dělala kouzla i při aplikaci léků

Čas letí, už 17.ročník rekondičního pobytu pro předškolní děti s hemofilií, jejich sourozence a rodiče, který je považován za jeden z nejúspěšnějších, nejpotřebnějších a nepopulárnějších projektů Hemojunioru, skončil. O tzv. „malém“ táboře si přečtěte v textu Silvie Bereňové.

Na táboře J.A.Komenského v Bělči nad Orlicí se sešlo jedenáct rodin s dvanácti hemofiliky a čtyřmi jejich sourozenci, kde všichni prožili od 11. do 18. srpna báječný týden  v krásném prostředí,

Nechyběla zde individuální rehabilitace dětí zaměřená na správné procvičováni celého těla a cviky zaměřené na správnou funkci kloubů, ranní rozcvičky v přírodě, edukační a vzdělávací přednášky – letos na téma „Jak si správně čistit chrup a jak správně pečovat zejména o ten dětský“.

Druhá přednáška se věnovala důležitým informacím o hemofilii, které musí rodiče rozhodně vědět. V průběhu přednášky probíhala diskuze a každý z rodičů měl možnost se zeptat na vše, co ho zajímalo a co by mu mohlo pomoci a být přínosem.

Pobyt byl obohanec rovněž kulturním programem – konkrétně společnou návštěvou muzea miniatur železničních mašin, kouzelnickým a alchymistickým představením nebo dopolední výtvarnou činností.

Celotáborová hra pro děti se nesla v duchu kouzel pod názvem „Škola kouzelníka Bumbrlíka“, ve které se kromě sportovních disciplín děti učily kouzla, která pak dokázaly sami předvést publiku tvořeného jejich rodiči a ostatními dětmi.

Nedílnou součástí tábora byla rovněž pravidelná aplikace léků, buď v rámci prevence dětí, nebo jako nácvik aplikací samotných rodičů. Snahou je naučit rodiče samostatně aplikovat léky svým dětem, aby jim v případě potřeby byli schopní pomoct.

Za dohledu zdravotní sestry a asistence lékařky se nejdříve učili rodiče aplikovat sami do sebe, aby věděli, co „udělá“ žíla, jak ji nalézt a podobn. Poté zkoušeli dospělí aplikovat i své dítě. U takhle malých dětí je to někdy náročné a problematické, nicméně i letos se to podařilo také rodičů, kteří se pobytu zúčastnili poprvé.

Větší děti se učily aplikovat sami sebe – opět pod dohledem zdravotního personálu. Jako každý rok, kdy se to vždy některému z nich podařilo, tomu nebylo letos jinak. Svou úspěšnou samostatnou autoaplikaci zvládl sedmiletý hemofilik. Zajímavou novinkou bylo procvičování aplikací do „umělé žíly“.

Velký a upřímný dík patří všem těm, kdo se podílel na organizaci, ať už svou prací, či jakoukoliv jinou podporou. Děkujeme všem sponzorům, kteří finančně „malý“ tábor podpořili – zejména Nadace Sanafriends patřící pod firmu Sanaplasma, společnosti Shire, Bayer a Equabank. Hemojunior děkuje rovněž Mgr. Darině Čunderlíkové, prostřednictvím spolku Každý koš pomáhá také manželům Lence a Petrovi Martákovým. Praktické věcné dary věnoval dětem Pfeizer a hračky darovala firma Mikrotraiding.

Běleč 2018 je tedy definitivně minulostí a organizátoři se už teď těší na další ročník, jehož přípravy vlastně už s končícími prázdninami započaly.

(Za krásnou fotogalerii děkujeme Honzovi Veškrnovi a Báře Válkové).

« 1 z 8 »