Světový den hemofilie má třicet let!!! Jubileum se slaví v Landeku

Tři vykřičníky v titulku článku nejsou jen tak pro nic za nic, odkazují na místo dalšího setkání hemofilické komunity. Tradiční oslavy Světového dne hemofilie totiž letos proběhnou v sobotu 27. dubna v ostravském Landek parku.

Kdo minul Landek, minul Ostravu, píše se na oficiálním webu Landeku. V areálu, kde v podstatě započala těžba černého uhlí, což vytvářelo povahu celého regionu, se dnes nachází unikátní hornické muzeum, povrchové expozice těžebních strojů a důlních zařízení, rekonstrukce sídliště lovců mamutů. Zájemci mohou také sfárat do dolu a poznat, jak těžkou šichtu měli havíři. Výstava báňského záchranářství je pak největší expozicí svého druhu na světě.

Landek je tedy ideálním útočistěm pro tradičnwhd_logo_web_ení hemofilické oslavy, kdy Český svaz hemofiliků ve spolupráci s Hemojunior a za podpory firmy NovoNordisk hledá už více než deset let vhodná místa různě po republice. Nyní padla volba na dlouho očekávaný Moravskoslezský kraj.

Letošní akce bude výjimečná i tím, že uplyne třicet let od chvíle, kdy Světová hemofilická federace (WFH) na počest narození Franka Schnabela, jejího zakladatele, ustanovila stejné datum za Světový den hemofilie. Také hemofilici v Česku svůj svátek připomínají podobně jako v jiných zemích a společné jednodenní setkání bývá vyvrcholením jarních oslav.

Nemusíte se bát, prostory Landeku jsou z velké části bezbariérové. Zázemí budeme mít ve staré hale, takzvané Kompresorovně, kde bude v průběhu dne zajištěno drobné občerstvení včetně oběda a pitného servisu. Zde se budeme v průběhu dne scházet ke společnému programu, hala bude vyčleněna jen pro naši skupinu. Kdo tedy nebude chtít využít nabízených, může zůstat v klidu a posedět s přáteli nad kávou či pivem.

Parkovat lze přímo v areálu, asi 100 metrů od Kompresorovny. Děti, které mají rádi projížďky na koloběžkách případně na kolečkových bruslích atp., mohou využít různých cestiček a tras rozsáhlého areálu. Podotýkáme však, že sportovní vybavení je třeba mít sebou, areál nenabízí zapůjčení!

Těšíme se na viděnou v sobotu 27. dubna 2019 – předběžný program najdete níže. K účasti je nutné jako obvykle pečlivě vyplnit registrační formulář, a to nejpozději do středy 10. dubna 2019. Prosím, neodkládejte přihlášení na poslední chvíli. Vzhledem k tomu, že o oslavy Světového dne hemofilie je každý rok velký zájem a kapacita areálu pro naše potřeby je omezená, můžeme přihlašování stopnout už dřív.