V září se Hemojunior vrací na přehradu Hracholusky

10. června 2025

Pojďme se spolu na ní trochu blíže podívat.

Přehrada Hracholusky je vodní nádrž o rozloze 490 ha, která leží na západě Čech. Nachází se na řece Mži, přibližně mezi Plzní a Stříbrem. Byla vybudována v 60. letech 20. století a slouží především k rekreačním účelům, výrobě elektrické energie a jako zásobárna vody. Přes přehradu vedou dva mosty – železniční a silniční. Železniční most je ocelový, stojící na dvou samostatných kamenných pilířích, po němž vede trať končící v Bezdružicích. Silniční most je betonová stavba tyčící se do výše 23 m nad vodní hladinou a je pro okolí přehrady významnou dopravní tepnou spojující oba břehy vodního díla. Přehrada je dlouhá přibližně 22 km a hluboká kolem 30 m.

Přehrada vznikla vybudováním sypané hráze v letech 1959 – 1964 na řece Mži, která je jedním z přítoků Berounky. Délka sypané hráze je 270 m, šířka v koruně 5 m a maximální výška nad terénem je 27 m. Původně se mělo začít stavět už v roce 1957. Od března 1963 byla už přehrada plněna a zároveň ještě probíhaly práce na betonových částech hráze. Části elektrárny (především turbíny), byly usazeny od října 1962 do března 1963. Výroba elektřiny tedy mohla začít po jejich dokončení, a to 21. srpna 1963. Most a komunikace na koruně hráze byly dokončeny až poté. Požadované délky bylo dosaženo v roce 1964. Během stavby musela být zničena vesnice Dolany u Stříbra a osada Těchoděly. Také obec Butov musela být značně zredukována (celkem 11 mlýnů, jedna vodní elektrárna u Blahoust, 45 usedlostí, most Vranov – Butov, most Blahousty – Čerňovice, část Pňovanského mostu se ponořila), celkem 140 objektů a vykáceno 25 000 stromů a 35 000 m2 keřů.

Líc hráze je chráněn šestibokými betonovými útvary, a to z důvodu ochrany před vlnami a vodou z nádrže. Koryto pod hrází je zpevněno železobetonovými deskami a kamennou dlažbou opět z důvodu ochrany hráze, tentokrát ovšem před odtékající vodou, jejíž energie by mohla v případě neoperování koryta způsobit narušení statiky stavby. Hlavní důvod vybudování hráze a nádrže bylo získat vodu a skladovat ji pro průmyslové (například Škoda Plzeň), energetické a zemědělské využití v celých západních Čechách. Mezi sekundární důvody patří ochrana před povodněmi, popřípadě jejich regulace a zadržování, zajištění dostatečného průtoku v případě malých srážek a volnočasové využití vodní plochy, například vodní doprava a také zmenšení účinků ekologické havárie, kdy se mělo v případě úniku masově odpouštět vodu a tím zředit problematické látky.

Na levém břehu je postavena vodní elektrárna s vertikální Kaplanovou turbínou s výkonem 2,9 MW. Údolí, kde je umístěná přehrada, je převážně úzké, s prudkými svahy a často skalami.

Přehrada je oblíbeným cílem pro plavání, rybaření, jachting, windsurfing a vodní sporty. Po jejím břehu se nachází řada chatových osad, kempů a rekreačních středisek. Populární je také lodní doprava, kdy přehradu křižuje výletní loď.

Je zde také klub vodního lyžování a konalo se zde i mistrovství republiky.

Na přehradě působí Vodní záchranná služba ČČK, která zde poskytuje nepřetržitě službu.

Na obou březích přehrady se nachází několik kempů, kde je možné se ubytovat. Mezi nejvýznamnější patří kemp na Butově. Ten je spolu s kempem Keramika jeden ze dvou větších kempů na severním břehu přehrady.

Jedno takové rekreační středisko jsme měli možnost společně na podzim roku 2024 také navštívit. Byl to Kemp Kosatka. Kemp Kosatka nabízí odpočinek a relaxaci v sluncem zalitém údolí na břehu vodního díla Hracholusky. V areálu kempu Kosatka najdete pohodlné ubytování v rodinných chatkách nebo v hlavní budově, jak v luxusním apartmánu, tak i v  útulných pokojích. Kemp Kosatka navštívíme i v letošním roce na přelomu srpna a září 2025.

Pokud se chcete o Kempu Kosatka něco více dozvědět, tak zde přikládám odkaz https://www.kempkosatka.cz/cs/.

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby anebo v suchých měsících.

Pod hladinou přehrady Hracholusky na Plzeňsku se ukrývají ruiny zaniklých obcí Hracholusky, Dolany u Stříbra, Těchoděly nebo Butov. Někdy šlo spíš o osady, ostatně i největší Dolany měly jen 23 domů, byť se stodolami a dalšími objekty. Podíváte se k nim ale jedině s potápěčskou výstrojí. Na dně asi v patnáctimetrové hloubce dodnes stojí zbytky bývalých stavení i s torzy starých zemědělských strojů. Raritou je také několik řopíků: údolím Mže totiž vedla jedna z obraných linií, na kterou se po vzniku přehrady téměř zapomnělo.

Pár odkazů na zajímavé články a video.

https://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/techodely-a-dolany-ruiny-obci-se-ukryvaji-pod-hladinou-hracholuske-prehrady-2012.html

https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/zanikla-mista-zatopene-obce-hracholusky-potapeci.A170804_145726_plzen-zpravy_ban

https://hracholusky.phorum.cz/potapeni.htm

  1. 8. 2024

https://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/hladina-hracholusek-klesne-lodni-doprava-konci-rybari-rusi-rezervace-20240822.html

  1. 10. 2024

https://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/vypousteni-hracholusky-biolog-zachrana-velerubu.html

  1. 10. 2024

https://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/prehrada-odhalila-sva-tajemstvi-podivejte-se-na-vypustene-hracholusky-20241019.html

https://www.youtube.com/watch?v=dxeOBDvB7j

JSME TU PRO VÁS

Jste rodiče dítěte s hemofilií nebo von Willebrandovou chorobou? Chcete načerpat nové informace a být si jistější v tom, co přináší život s dítětem se vzácným onemocněním? Obraťte se na nás a staňte se členem naší organizace. Poskytneme vám maximum informací a znalostí od rodin, které možná prožívají podobné momenty jako vaše rodina právě teď.

Jsi hemofilik nebo máš von Willebrandovu chorobu? Řekni rodičům, ať Tě vezmou na některou z akcí Hemojunioru. U nás jsou děti různého věku - maličké, školkové, ale i řada starších a náctiletých. Hemojunior není jen pro malé děti. Zažiješ spoustu legrace a najdeš si fajn kamarády, kteří třeba řeší stejné potíže jako Ty.

Jste přenašečka hemofilie? Chystáte se založit rodinu, ale máte řadu otázek? Chcete vědět, jak se žije dětem s hemofilií v naší zemi? Jsme tu i pro Vás. I Vy se můžete stát členkou naší organizace. Poskytneme Vám dostatek informací a zodpovíme Vaše otázky. Přenašečství je často bagatelizováno, ale my víme, jak to je doopravdy. Přijďte mezi nás.

Staňte se podporovatelem/sponzorem Hemojunioru. Pomozte nám připravit nový edukační projekt, tábor pro malé děti nebo zajistit rekondiční pobyt pro rodiny s dětmi. Obraťte se na nás a společně vymyslíme, jak nám můžete pomoci.

Akce a novinky